ASUS 27" TUF Gaming VG27AQL3A IPS QHD 180 Hz
Art.nr: 2225169 | 90LM09A0-B01370
5 st bilder och 0 st videor.
VG27AQL3A är en 27-tums QHD-skärm som levererar fantastiska detaljer och en uppdateringsfrekvens på hela 180 Hz. Med IPS-panel får du breda betraktningsvinklar och levande färger. ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) och G-SYNC kompatibilitet eliminerar screen tearing och minskar eftersläpning. VG27AQL3A kombinerar stil och kraft för en oöverträffad spelupplevelse och är perfekt för intensiva spel,
Snabbfakta
  • Bildskärmsupplösning
    2560 x 1440
  • Paneltyp
    IPS
  • Bildformat
    16:9
  • Responstid
    1 ms
Denna produkt har utgått!
Recensioner (4)
Flikar - Specifikationer (markerad), Jämför, Frågor och svar
Panelspecifikationer
Skärmstorlek
27 "
Bildskärmsupplösning
2560 x 1440
Paneltyp
IPS
Mini LED
Nej
Färgdjup
8 bitar
Bildformat
16:9
Välvd
Nej
Ytskikt
Matt
Pixelstorlek
0,233 mm
Uppdateringsfrekvens
180 Hz, 144 Hz via HDMI
Responstid
1 ms
Adaptiv synkronisering
G-Sync Compatible, FreeSync Premium
Kontrast
1000:1
Färgrymd
96 % DCI-P3, 130 % sRGB
HDR (High Dynamic Range)
Ja, HDR 400
Ljusstyrka
350 cd/m²
Betraktningsvinkel H/V
178 ° / 178 °
Anslutningar
HDMI
Ja, 2 st 2.0
DisplayPort
Ja, 1 st 1.4
Daisy Chain
USB Type C
USB-hub
Ja, 2 st 3.2
KVM-switch
Hörlursutgång
Ja
Funktioner
RGB
Blåljusreducering
Ja
Flimmerfri
Högtalare
Ja, 2 x 1,2 W
VESA-fäste
Ja, 100 x 100
Höj och sänkbar fot
Ja, 130 mm
Pivotfunktion
Ja, 90 °
Tiltbar
Ja, -5 ° / 20 °
Vridbar
Ja, 20 °
Kensingtonlås
Mått
Bredd
615 mm
Djup
215 mm
Höjd
534 mm
Vikt
6,9 kg
Övrigt
Färg
Svart
Medföljande tillbehör
DP och USB-kabel
EPREL
Tillverkarens garanti
3 år
Artikelnummer
Paketbredd
17 cm
Pakethöjd
47,7 cm
Paketlängd
81,5 cm
Paketvikt
9,3 kg
Vårt ArtNr
Tillverkarens ArtNr
90LM09A0-B01370
Upplagd
Produktblad
Vi förbehåller oss rätten till att ta bort ej relevanta frågor.
Hej får denna även 180 Hz i uppdateringsfrekvens via HDMI? Förutsatt att grafikkort och hdmi-version på kabel uppfyller kraven?
Då skärmen enbart har HDMI 2.0 så rekommenderar jag att du använder sladden som hänger med (DP 1.4) får att nå ut på 180hz. Hade skärmen haft HDMI 2.1 däremot hade du lätt kunnat köra på en sådan kabel (förutsatt att skärmens spec klarar det) När jag köpte min ASUS skärm för något år sedan hade jag problem att 'maxa' direkt i Windows, men leta efter OC-mode i skärmens menyläge så bör det fungera alldeles utmärkt och du kan nå ut på 180Hz. 2.0 klarar 1080p@240Hz, 1440p@144Hz 2.1 klarar 1080p@360Hz, 1440@240Hz DP 1.4 klarar 1080p@240Hz, 1440p@240Hz Lycka till!
Det är möjligt att använda BFI utan att aktivera ELMB-Sync, gränsen för den lägsta uppdateringsfrekvensen där BFI fungerar är som du sade 80 Hz.
Okej då vet jag! Tack för svar!
1
Panelspecifikationer
Skärmstorlek
27 "
Mini LED
Färgdjup
8 bitar
Välvd
Ytskikt
Matt
Pixelstorlek
0,233 mm
Uppdateringsfrekvens
180 Hz, 144 Hz via HDMI
Adaptiv synkronisering
Kontrast
Färgrymd
96 % DCI-P3, 130 % sRGB
HDR (High Dynamic Range)
Ja, HDR 400
Ljusstyrka
350 cd/m²
Betraktningsvinkel H/V
Anslutningar
HDMI
Ja, 2 st 2.0
DisplayPort
Ja, 1 st 1.4
Daisy Chain
USB Type C
USB-hub
Ja, 2 st 3.2
KVM-switch
Hörlursutgång
Funktioner
RGB
Blåljusreducering
Flimmerfri
Högtalare
Ja, 2 x 1,2 W
VESA-fäste
Ja, 100 x 100
Höj och sänkbar fot
Ja, 130 mm
Pivotfunktion
Ja, 90 °
Tiltbar
Ja, -5 ° / 20 °
Vridbar
Ja, 20 °
Kensingtonlås
Mått
Bredd
615 mm
Djup
215 mm
Höjd
534 mm