LG 42" OLED42C4 evo 4K Smart TV
Art.nr: 2225417 | OLED42C44LA
10 st bilder och 0 st videor.
Det finns inga genvägar, lärdomar från år av hängivenhet och innovation är inget du tar in över en kväll. LG:s världsledande OLED-teknologi och chipset skräddarsydda för OLED tar tittarupplevelsen till en helt annan nivå. OLED C4 är byggd för att prestera: 4 x HDMI 2.1, med FreeSync & G-Sync och nu 144 Hz för ultraresponsiv gaming.
Snabbfakta
  • Upplösning
    3840 x 2160
  • Paneltyp
    OLED, evo
  • Uppdateringsfrekvens
    144 Hz
  • System
    webOS Smart TV
  • Årsmodell
Denna produkt har utgått!
Recensioner (22)
Flikar - Mer info (markerad), Specifikationer, Jämför, Frågor och svar
LG OLED evo
alpha 9 AI-processor Gen7
LG OLED evo
Lys upp bilden
*30 % ljusare gäller för 55/65/77/83" C4.
webOS Re:New
Dolby Vision & FILMMAKER Mode
Ett omvälvande ljudlandskap omger dig
Ultimat spelupplevelse
Slipp tearing och lagg med AMD FreeSync Premium, G-Sync-kompatibilitet, 144 Hz-läge och stöd för VRR. Använda Game Optimizer och Game Dashboard utan att ens pausa.
Upplev den ultratunna känslan
En minimalistisk design med smala bågar ger en stilren närvaro för elegant elegans och fullt fokus.
test
Bildegenskaper
Storlek
42 "
Upplösning
3840 x 2160
Paneltyp
OLED, evo
Färgdjup
10 bitar
HDR
HDR10, Dolby Vision, HLG (Hybrid Log Gamma)
Kontrast
1,35M:1
Speltekniker
G-Sync Compatible, VRR, HGiG, ALLM, FreeSync Premium
Uppdateringsfrekvens
144 Hz
Responstid
0,1 ms
Bildprocessor
a9 AI Processor 4K Gen7
Ljudegenskaper
Högtalare
Ja, 2.0 ch, 20 W
Ljudformat
Dolby Atmos, DTS:X, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS
eARC
Ja
Smart TV
System
webOS Smart TV
Trådlöst nätverk
Ja, WiFi 5
Trådat nätverk
Ja
Bluetooth
Ja, 5.1
Google Assistant
Nej
Chromecast
AirPlay
DLNA
TV-funktioner
Digitalmottagare
Ja, DVB-T/T2/C/S/S2
Common Interface
CI+ 2.0
Timeshift
Text-TV
Ja, 2000 sidors minne
Anslutningar
HDMI
4 st, 2.1
HDMI-ARC
HDMI-CEC
Digital ljudutgång
Analog ljudutgång
USB
3 st, 2.0
Dimensioner (utan fot)
Bredd
932 mm
Djup
41,1 mm
Höjd
540 mm
Vikt
9,8 kg
Övrigt
VESA
Ja, 300 x 200
Medföljande tillbehör
Fjärrkontroll
Energiklass
G
EPREL
Årsmodell
2024
Artikelnummer
Paketbredd
15,2 cm
Pakethöjd
66 cm
Paketlängd
106 cm
Paketvikt
12,7 kg
Vårt ArtNr
Tillverkarens ArtNr
OLED42C44LA
Upplagd
Produktblad
Vi förbehåller oss rätten till att ta bort ej relevanta frågor.
LG 77" OLED77C4 evo 4K Smart TV
LG OLED77C4 har VESA-mått 300×200 mm och det följer inte med något väggfäste, men det ingår ett mittplacerat bordsstativ i lådan som känns stabilt och har en bas på ungefär 520×267 mm. För mig betyder det att den går att ställa direkt på en TV-bänk utan krångel, men vill man ha en annan stil eller kanske vridfunktion så är det bara att välja ett stativ som klarar 300×200 mm och minst 30 kg. Steam Link finns tyvärr inte som inbyggd app i webOS, så där får man köra en extern lösning som stöder Steam Link.
Följer stativet med ? och hur brett och djupt är det ?
LG 65" OLED65C4 evo 4K Smart TV
Hej Robert, Stativet följer med TV:n som är 65 tum. Måtten för stativet är: 470mm x 230mm (BxD mm) Med stativet står TV:n 685mm högre upp. https://www.lg.com/se/tv-soundbars/oled-evo/oled65c44la/ Hälsningar,
Har tvn en rf ingång, vs antenn uttag till kabeltv nätet ?
Hej Robert. Ja den har ingång för "vanlig tv-antenn". Både via luft/"box" samt via kabel-tv.
alpha 9 AI-processor Gen7
Lys upp bilden
webOS Re:New
Dolby Vision & FILMMAKER Mode
Ultimat spelupplevelse