ASUS 27" ROG Swift PG27AQWP-W OLED QHD 540/720 Hz Dual Mode
Världens snabbaste OLED-skärm
Snabbfakta
- Bildskärmsupplösning2560 x 1440, 1280 x 720
- PaneltypOLED
- Bildformat16:9
- Responstid0,02 ms
Köpinformation
Delbetala ditt köp
Mer infoEnergiklass
Tillbehör
Recensioner (10)
Flikar - Mer info (markerad), Specifikationer, Jämför, Frågor och svar
ROG Swift OLED PG27AQWP-W
Världens snabbaste OLED-skärm* – ROG Swift OLED PG27AQWP-W omdefinierar spelprestanda med dual-mode QHD @ 540 Hz eller HD @ 720 Hz-grafik och en grå-till-grå-svarstid på 0,02 ms. Denna 26,5-tums QHD OLED-skärm har ny Tandem OLED-teknik för 15 % högre toppjusstyrka, 25 % större färgvolym och 60 % längre OLED-livslängd jämfört med tidigare generationens WOLED-paneler. TrueBlack Glossy-panelen har en yta utan dis för att säkerställa exceptionell klarhet och superskarpa bilder. Och för att skydda mot inbränning av panelen har PG27AQWP-P ASUS OLED Care Pro-teknik med Neo Proximity Sensor. Omfattande anslutningsmöjligheter inkluderar HDMI® och DisplayPort™ 2.1a UHBR20 med full 80 Gbps bandbredd, vilket säkerställer kompatibilitet med ett brett utbud av enheter.
*Per augusti 2025.
Exklusiv TrueBlack Glossy OLED-panel
Tandem OLED-teknik
15 % högre ljusstyrka
25 % större färgvolym
60 % längre livslängd för OLED
Banbrytande Dual-Mode-funktion
Dual-Mode-funktionen gör det möjligt för spelare att smidigt växla mellan QHD med ultrakänsliga 540 Hz för maximal bildkvalitet eller trycka på snabbtangenten för att växla till HD-bild med 720 Hz för att få den ultimata fördelen i e-sporttitlar där varje millisekund räknas. Denna flexibilitet innebär att PG27AQWP-W är optimerad för alla spel och situationer, vilket garanterar maximal prestanda i alla lägen.
Skapat för prestanda
Futuristisk finish
Skärmens eleganta, silverfärgade yta utstrålar modern sofistikation och hög prestanda.
Transparent bakpanel
Hållbar design
Lås upp framtiden med DisplayPort 2.1a
PG27AQWP-W har den framtidssäkra DisplayPort 2.1a UHBR20 med full 80 Gbps bandbredd, som stöder QHD @ 540 Hz utan komprimering och samtidigt erbjuder förbättrad dataöverföringseffektivitet.
Panelspecifikationer
- Skärmstorlek
- 27 "
- Bildskärmsupplösning
- 2560 x 1440, 1280 x 720
- Paneltyp
- OLED
- Mini LED
- Ytskikt
- Glansigt
- Pixelstorlek
- 0,229 mm
- Uppdateringsfrekvens
- 540 Hz, 720 Hz vid HD
- Responstid
- 0,02 ms
- Adaptiv synkronisering
- FreeSync Premium Pro, G-Sync Compatible
- Färgrymd
- 99,5 % DCI-P3
- HDR (High Dynamic Range)
- Ja, HDR 500 True Black, HDR10
- Ljusstyrka
- 335 cd/m², 1500 cd/m² peak
- HDMI
- Ja, 1 st 2.1
- DisplayPort
- Ja, 2 st 2.1
- USB-hub
- Ja, 3 st 3.2
- RGB
- Ja, Aura Sync
- Höj och sänkbar fot
- Ja, 110 mm
- Ja, 90 °
- Kensingtonlås
Mått
- Bredd
- 605,6 mm
- Djup
- 273,5 mm
- Höjd
- 547,9 mm
- Vikt
- 7,04 kg
Övrigt
- Färg
- Transparent
- Tripod-fäste
- Energiklass
- F, G vid HDR
- EPREL
- Tillverkarens garanti
- 3 år
Artikelnummer
- Paketbredd
- 49 cm
- Pakethöjd
- 18,8 cm
- Paketlängd
- 89,6 cm
- Paketvikt
- 11,6 kg
- Vårt ArtNr
- Tillverkarens ArtNr
- 90LM0CF2-B01971
- Upplagd
- Releasedatum
- 2025‑11‑21
- Produktblad
Vi förbehåller oss rätten till att ta bort ej relevanta frågor.
Fungerar med rtx 4090.
ROG Swift OLED PG27AQWP-W
*Per augusti 2025.
Tandem OLED-teknik
15 % högre ljusstyrka
25 % större färgvolym
60 % längre livslängd för OLED
Banbrytande Dual-Mode-funktion
Skapat för prestanda
Futuristisk finish
Transparent bakpanel
Hållbar design