
Dubbeklick #232 – Beacn
Den här veckan får vi besök hela vägen från Kanada, när Craig (vd och grundare) och Grant från Beacn kommer på besök. Om det är ett sammanträffande att de valt att flyga hit just när det råkar vara världsmästerskap i ishockey här vet vi inte, men det ska vi ta reda på under streamen.
Borde Molle ha skägg?
0 röster
Känner du inte till Beacn sedan tidigare är det en relativt liten, men väldigt intressant och hyllad, tillverkare av ljud- och streamingprodukter. Förutom att prata om produkterna kommer de också visa upp och gå igenom sin nya streamingmjukvara, som ska göra det enklare än någonsin att få bra produktionskvalitet på kammaren.
Beacn har fått många väldigt fina recensioner, både av media och av användare, och känns som en driven tillverkare med intressanta idéer. Så om du är nyfiken på deras produkter och lösningar är det ett oerhört bra tillfälle att ställa frågor och lära dig mer. Det är ju inte varje dag vi har med oss en grundare/CEO av ett företag med oss i våra livestreams.
Under streamen kommer det också bjudas på några fina erbjudanden och någon tävling eller två, så om du är sugen på bättre ljud eller streamingupplevelse finns det väldigt goda anledningar att svänga förbi vår YouTube eller Twitch nu på torsdag klockan 17:00. Vill du ladda upp inför streamen är du varmt välkommen att göra det och preppa frågor i vår Discord-kanal för Dubbelklick.
Beacn-produkter
Ett urval, för dig som vill lära dig mer om vad de erbjuder.
BEACN Mic Dynamisk SvartUpptagningsmönster: Cardioid/Unidirectional | 16/24/32-bit PCM @ 48/96kHz | 32-bit float @ 48/96kHz | 50 - 20.000 Hz5 st3 589 kr
BEACN Mic Dynamisk VitUpptagningsmönster: Cardioid/Unidirectional | 16/24/32-bit PCM @ 48/96kHz | 32-bit float @ 48/96kHz | 50 - 20.000 Hz1 st3 589 kr
BEACN Mix Create Svart2 st2 589 kr
BEACN Mix Vit10 st1 889 kr
BEACN Studio XLR Mikrofongränssnitt Svart16/24/32-bit PCM @ 48/96kHz | 32-bit float @ 48/96kHz | XLR2 st3 190 kr















