Trygg E-HandelPrisjaktPricerunnerSweClockers
Veckans fråga - vad blir nästa uppgradering?

Uppgraderingsfrågor

Nu när årets Computex-mässa är till ända och vi har fått se alla nyheter som vi har att vänta blir vi så klart nyfikna på att ställa lite frågor om hur du ser på framtida uppgraderingar. Så dela med dig av vad du tycker, så har vi mer att prata om inför nästa veckas Inet Patch Notes och Dubbelklick.


Vad ska du uppgradera härnäst?

Under årets mässa fick vi framförallt se många spännande nya chassin, skärmar och tillbehör. Men vad är det du vill eller behöva uppgradera nästa gång det är dags att uppgradera datorhörnan?

Grafikkortet16%
Processorn/moderkortet19%
Chassit7%
Kylningen5%
Lagring7%
Minne4%
Skärmen20%
Tillbehören8%
Allt i ett svep12%
Jag har ingen dator2%
520 personer har röstatOmröstningen är avslutad.

Vad väntar du på?

Ibland uppgraderar man för att det kommit något nytt och bättre, ibland för att man vill kunna spela ett nytt spel (GTA 6 exempelvis) och ibland är det för att prylarna helt enkelt blivit så gamla att de är förtjänta att pensioneras. Dela gärna med dig av vad du väntar på innan du slår till på din nästa uppgradering.

Tekniska framsteg25%
Ett nytt spel med högre krav4%
Bättre priser/kampanjer på det jag vill ha48%
Mer pengar (jag sparar just nu)14%
Jag väntar inte på något, vill bara inte9%
383 personer har röstatOmröstningen är avslutad.

Hur ofta uppgraderar du?

Är du en early adopter som direkt hoppar på tåget när det släpps något nytt, eller gör du stora uppgraderingar mer sällan? Dela gärna med dig.

Så fort det kommer något nytt/bättre (varje generation)4%
Uppgraderar delar med jämna mellanrum (varannan/tredje generation)29%
Byter hela datorn med jämna mellanrum (varannan/tredje generation)11%
Byter specifika delar när de blivit "gamla" (Minst 5 år, ofta längre)29%
Byter hela datorn när den blivit "gammal" (Minst 5 år, ofta längre)23%
Jag byter inget förrän det går sönder3%
Jag har ingen dator1%
380 personer har röstatOmröstningen är avslutad.
Publicerad 2026‑06‑05 av Johan Backelin, redigerad 2026‑06‑15.