
Beställ Pulsar Feinmann F01 Noctua Edition
För dig med svettiga labbar och god smak.
Ibland ska man bara ha den. Även om det inte är den mest logiska eller prisvärda produkten så talar den till en på ett sätt som andra inte gör. Pulsar Feinmann F01 Noctua Edition är precis den typen av pryl, en mus med inbyggd Noctua-fläkt, som antingen kallar på en eller som får en att sucka och mumla något olämpligt.
Tillhör du skaran som lockas av dess så betryggande beigebruna yttre och dess ingenjörsfinurlighet är det bara att säkra ditt exemplar direkt, behöver du övertygas kan du fortsätta läsa.

Det här är Noctua Edition
När Noctua samarbetar med andra tillverkare så resulterar det som oftast i mycket påkostade produkter i det översta premiumskiktet, och det är fallet även här.
Som namnet avslöjar är musen baserad på Pulsars flaggskepp Feinmann F01, och därmed utrustad med optiska brytare, 8 000 Hz polling rate och deras bästa sensor XS-2. Passformsmässigt är det en 73 gram tung och ergonomiskt utformad gamingmus gjord för högerhänta, med samma form som Pulsar Xlite. Den är relativt hög, särskilt vid insidan av pekfingrets och långfingrets knogar, och passar därför först och främst palm grip och relaxed palm grip. Läs mer om de olika greppen och vilka möss som passar till vad här.
Det som är unikt med Feinmann F01 Noctua Edition är att den är byggd i beigt och mycket tålig kolfiberkomposit, som har rejält med hål på ovansidan av musen. Anledningen till det är att musen har en inbyggd fläkt, den 40 mm stora modellen NF-A4x10, som blåser mot och svalkar din handflata. Fläkten har fyra olika hastigheter som du kan alternera mellan, antingen via en knappkombination på musen, ett webbaserat gränssnitt (där du också kan ändra t.ex. LOD) eller via en av knapparna på dongeln (den andra knappen på dongeln är för att byta mellan olika DPI-nivåer).
Med både en fläkt och upp till 8 000 Hz polling rate så finns det att göra för det inbyggda batteriet på 500 mAh, vilket också avspeglas i batteritiden. Om du kör maxinställningar på musen så ska du få cirka 5 ½ timmar speltid, men detta kan förändras markant beroende på vilka inställningar du kör med. Sänker du till 1 000 Hz och 75% fläkthastighet fördubblar du nästan batteritiden, till 10 ½ timmar, och om du för kontorsabete kör på 125 Hz och 50% fläkthastighet får du 42 ½ timmar. För de flesta kommer antagligen 1 000 Hz och 25% eller 50% fläkthastighet vara den bästa balansen, men vi rekommenderar att testa sig fram. Musen har USB-C och kan användas när den laddas.
Läs gärna mer och se fler bilder på produktsidan. Klart är i vilket fall att Pulsar Feinmann F01 Noctua Edition bjuder på något unikt för dig som ha suverän prestanda utan handsvett. Särskilt om du gillar beigt och brunt.















