Deepcool Captain 120 EX RGB
Art.nr: 6902364 | CAPTAIN-120-EX-RGB
13 st bilder och 0 st videor.
Deepcool Captain 120 EX RGB
Populära Captain EX är äntligen här i RGB LED-utförande!
Nytt för Captain EX-serien:
Uppgraderat vattenblock och reservoar med ett slutet vattensystem.
Snyggt externt cirkulationssystem.
Uppgraderat monteringssystem.
Unik, tyst TF 120 fläkt med utökat statiskt tryck för bättre prestanda med radiatormontering.
Tre fasers induktionsmotor.
MTBF på hela 120 000 timmar.
Snabbfakta
  • Kylningstyp
    Vattenkylning
  • Ljudnivå
    31,3 dB, 17,6-31,3 dB(A)
  • Storlek (mm)
    120
Denna produkt har utgått!
Recensioner (1)
Flikar - Specifikationer (markerad), Jämför, Frågor och svar
Kylningstyp
Vattenkylning
Material
Aluminium
Kylkapacitet
150 W
Fläktar / Luftkylning
Fläkt (storlek)
120 mm
Medföljande fläktar
1 st
Rotationshastighet (fläkt)
1 800 rpm, 500-1800 RPM ±10%
Ljudnivå
31,3 dB, 17,6-31,3 dB(A)
Flöde
76,52 cfm
Strömförbrukning (fläkt)
1,44 W
Anslutning
4-pin PWM
Radiator
Storlek (mm)
120
Tjocklek
27 mm
Slanglängd
310 mm
Strömförbrukning
1,8 W
Anslutning
3-pin
Kompatibilitet
Processorsocket
Mått och vikt
Bredd
154 mm
Djup/Längd
120 mm
Tjocklek vattenkylning (fläkt + radiator)
52 mm
Vikt
1 009 g
Övrigt
Medföljande tillbehör
350mm LED-list
Tillverkarens garanti
2 år
Artikelnummer
Paketbredd
13,5 cm
Pakethöjd
20,5 cm
Paketlängd
35,5 cm
Paketvikt
1,505 kg
Vårt ArtNr
Tillverkarens ArtNr
CAPTAIN-120-EX-RGB
Upplagd
Produktblad
Vi förbehåller oss rätten till att ta bort ej relevanta frågor.
Det finns ännu inga frågor på den här produkten
Material
Aluminium
Kylkapacitet
150 W
Fläktar / Luftkylning
Fläkt (storlek)
120 mm
Medföljande fläktar
1 st
Rotationshastighet (fläkt)
1 800 rpm, 500-1800 RPM ±10%
Flöde
76,52 cfm
Strömförbrukning (fläkt)
1,44 W
4-pin PWM
Radiator
Tjocklek
27 mm
Slanglängd
310 mm
Strömförbrukning
1,8 W
3-pin
Kompatibilitet
Processorsocket
Mått och vikt
Bredd
154 mm
Djup/Längd
120 mm
52 mm
Vikt
1 009 g
Övrigt
Medföljande tillbehör
350mm LED-list