Seasonic Focus GX 1000W
Art.nr: 6905143 | FOCUS-GX-1000
11 st bilder och 0 st videor.
Seasonic Focus GX 1000W
Den högkvalitativa Fluid Dynamic Bearing (FDB) fläkten på 120mm är väldigt tyst och är väldigt stabil i det långa loppet. FDB fläkten kombinerat med Seasonics Hybrid Silent Fan Control garanterar minsta möjliga ljudnivåer under belastning.
10 års garanti.
Snabbfakta
  • Formfaktor
    ATX PS2
  • Modulärt
    Ja
  • 80+ Certifiering
    80+ Gold
  • Längd
    140 mm
Denna produkt har utgått!
Recensioner (93)
Flikar - Mer info (markerad), Specifikationer, Jämför, Frågor och svar
Vilket nätaggregat ska du välja? Seasonic Focus GX
Effekt
1 000 W
Formfaktor
ATX PS2
Intel ATX 12 V
Passivt
Ja, Semi-passiv, fläkten aktiveras vid 30% load
Fläkt (storlek)
120 mm, FDB
Modulärt
Ja
Molex (hårddisk)
5 st
SATA-ström
20 st
PCI Express
6 st 6+2-pin
ATX/EPS 12V
2 st 4+4pin
ATX kontakter
1st 20+4pin
Färg
Svart
80+ Certifiering
80+ Gold
Längd
140 mm
Tillverkarens garanti
10 år
Artikelnummer
Paketbredd
18 cm
Pakethöjd
12 cm
Paketlängd
31 cm
Paketvikt
3,121 kg
Vårt ArtNr
Tillverkarens ArtNr
FOCUS-GX-1000
Upplagd
Produktblad
Vi förbehåller oss rätten till att ta bort ej relevanta frågor.
Verifierad köpare
Funkar detta psu till ett msi 5080 gaming trio?
Seasonic Focus GX 850W
0
Verifierad köpare
Ja, det funkar ifall du använder adaptern (12VHPWR eller 12V-2×6 adapter) som du fick med ditt RTX 5080, så avsaknad av inbyggd kontakt är inget hinder. Däremot kan adaptern vara rätt klumpig/ful med alla kablarna man måste koppla in. Skillnaden med ATX 3.0/3.1 är främst bättre hantering av effektspikar och en "native kabel", men i praktiken fungerar ett kvalitetsnätagg som detta också. Ett ATX 3.1 nätagg är att föredra, men ifall du redan har detta nätagget sen tidigare, hade jag personligen inte köpt ett nytt.
Seasonic Focus GX 850W
0
Kommer det med kablar till alla mina komponenter?
Seasonic Focus GX 650W
1
Ja, det gör det, det är det underbara.
Hejsan kommer den funka bra med Z690M AORUS ELITE AX DDR4 med RTX 3070 utan problem?
Seasonic Focus GX 750W
Ett 750W nätagg kan driva ett RTX 3070 helt utan problem! Den klarar t.o.m ett RTX 3080.
Hej! Passar den här till en HTPC chassi Silverstone Grandia GD09B?
Seasonic Focus GX 750W
GD09B har support för upp till 170mm långa nätagg, så den ska passa utan problem!
Skulle denna psu passa i en deepcool matrexx 40?
Seasonic Focus GX 650W
Ditt chassi har support för 160 mm långa nätagg, så den passar utan problem.
Skulle detta nätaggregatet passa i en nr200p
Seasonic Focus GX 750W
Hej! Dessvärre inte är jag rädd. Chassit har stöd för SFX samt SFX-L PSUer med en maxlängd på 130mm. PSUn i fråga är 140mm och är därav för lång. Ha det gott!
Kommer den här funka med EVGA GeForce RTX 3080 10GB FTW3 ULTRA LHR?
Seasonic Focus GX 850W
Hej! Absolut det skulle funka toppen. Vänligen,
Vad är hybrid knappen för ?
Seasonic Focus GX 650W
Viktigt att veta att hybrid lägget är på när knappen är inte intryckt
Seasonic Focus GX 850W
Ja! Det medföljer många 6+2-pin kablar för 850W enheten. För 550W varianten tillkommer två 6+2-pin kablar, så även den har tillräckligt många kablar för ditt grafikkort.
Kommer denna psu med en extra pcie kabel?
Seasonic Focus GX 550W
Seasonic Focus GX 750W
Vilken sorts modulära kablar passar till den här och andra Seasonic-agg? Säljer ni sådana?
Seasonic Focus GX 650W
Hej, Vad är höjden på den här produkten?
Seasonic Focus GX 750W
Den är 86mm på höjden
Under formfaktor går att läsa "Intel ATX 12 V", innebär det att detta inte går att använda tillsammans med AMD-baserat mobo?
Seasonic Focus GX 850W
1
Hej, skulle 850W-varianten fungera ihop med https://www.inet.se/produkt/5411677/asus-geforce-rtx-3080-10gb-rog-strix-gaming-oc ? Stod i en kommentar där för grafikkortet att det behövs 3 x 8pin-kontakter till GPU. Har detta aggregat det?
Seasonic Focus GX 850W
GX 850W varianten har 3st PCI-E kablar enligt källa https://seasonic.com/focus-gx
Varför ändrade seasonic focus gx 750w från 2021-01-04 till 2021-02-19?
Seasonic Focus GX 750W
Antar att det beror på att inet fått uppdaterad leveransinformation. :)
Seasonic Focus GX 850W
Inet har ändrat datum till februari nu, så antar att det är lite osäkert.
Seasonic Focus GX 650W
dom borde inte vara mer än 1 år gamle eftersom dom används i många dator byggen.
Detta är väl inget SFX eller SFX-L ? Passar Seasonic FOCUS GX 850W i ett Cooler Master NR200P ?
Seasonic Focus GX 850W