ROG Swift PG34WCDM
Ny, bättre 34” OLED
16 februari släpps ROG Swift PG34WCDM, vilket är ASUS första 34” ultrawide med OLED. Det här är en påkostad gamingskärm med en uppdaterad WOLED-panel, bildförhållandet 21:9, en kurvatur på 800R och upplösningen 3 440 x 1 440 pixlar.
Vad är nytt?
Redo för e-sport
ELMB står för extreme motion blur, en funktion som förbättrar panelens rörelseskärpa. Modern OLED har redan exceptionell bra rörelsehantering och låg latens, här 0.03 ms, så ihop med det, uppdateringsfrekvens på 240 Hz och ELMB får du suveräna förutsättningar för sammetslen gaming och direkt respons i e-sport.
För mer än bara gaming
ASUS har även utrustat skärmen med en smart KVM-switch, så att du kan ha samma mus och tangentbord till flera bildkällor, och USB-C med stöd för både bild och laddning (90W) – utöver att den har en USB-hubb, två HDMI 2.1 och en DisplayPort 1.4 med DSC. En mångsidig och praktiskt skärm för dig som vill använda en enda skärm för både arbetslaptop och gamingadator, med andra ord.